رازهای زندگی مرد یخی فوتبال ایران؛کریم باقری

وبسایت تفریحی کـــولـاکــ91 | K o O l A k 9 1

جدید ترین مطالب
بخش بایگانی

آخرین ارسالی های انجمن

رازهای زندگی مرد یخی فوتبال ایران
کریم باقری؛ آچار فرانسه ای از تبریز

قسمت دوم این پرونده را به بررسی زندگی ورزشی کریم باقری اختصاص داده ایم، هافبک همه کاری فوتبال ایران که تقریبا بازی در تمام پست ها را تجربه کرده است و به انتخاب برنامه نود به عنوان بهترین هافبک دفاعی بعد از انقلاب انتخاب شد.

برای خواندن این متن به ادامه ی مطلب بروید...

به گزارش "کولاک91"و به نقل از ورزش سه، این مدافع تبریزی فوتبال ایران در طول دوران بازی خود در هفت باشگاه  به طور رسمی به بازی پرداخت و در 87 بازی که برای تیم ملی به میدان رفت 50 بار دروازه حریفان را باز کرد.


آغاز ستارگی از تبریز

هافبک همه فن حریف فوتبال ایران اسفند ماه 1352 در تبریز به دنیا آمد، وی بعد از حضور در تیم جوانان تراکتورسازی به بزرگسالان این تیم راه پیدا کرد و در 28 بازی برای این تیم به میدان رفت و توانست 2 بار نیز دروازه حریفان را باز کند، البته کریم در آن ایام او نه یک هافبک که یک مدافع بود. او اولین بازی خود را برای این تیم زمانی که تنها 17سال داشت در برابر استقلال انجام داد.

کریم باقری ستاره ی فوتبال ایران

بعد از درخشش در این تیم نیز سال 1373 به تهران آمد و راهی تیم متمول و پرستاره کشاورز شد، وی در این تیم با تمرینات و توجه ویژه سیروس قایقران، در بین فوق ستاره ها جایی برای خود باز کرد و خود را به عنوان یک هافبک قلدر، پاسور، سرزن و شوت زن معرفی کرد. او در دوران حضور خود در جمع یاران این تیم، در دو سال حضور خود 65 بار به میدان رفت و توانست 11 بار گلزنی کند. او بعد از این تیم و در سال 1375 بود که برای اولین بار به جمع پرسپولیسی ها اضافه شد تا زمانیکه راهی آلمان و باشگاه آرمینیا بیله فلد شد در این تیم حضور داشت.

کریم باقری ستاره ی فوتبال ایران

او در دوران حضور خود در آرمینیا بیله فلد بازی های خوبی از خود به نمایش گذاشت و در سه سال حضور خود 51 بار برای شاگردان ارنست میدن دروپ به میدان رفت و از این تعداد بازی توانست 6 بار گلزنی کند.

کریم باقری ستاره فوتبال ایران

کریم باقری

پس از آلمان مدتی به صورت قرضی در تیم النصر امارات توپ زد تا اینکه به چارلتون انگلیس پیوست، او بعد از حضور کوتاه مدت ش در این تیم به السد قطر رفت، او پس از پایان مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۲، باقری به عنوان گرانقیمت‌ترین بازیکن تاریخ السد با این تیم قطری قرارداد بست. در جام باشگاه‌های عربی او طی ۵ بازی ۵ گل برای السد به ثمر رساند و به عنوان برترین بازیکن تورنمنت انتخاب شد. در لیگ قطر نیز طی ۱۱ بازی ۵ گل به ثمر رساند.

کریم باقری

باقری در سال 81 مجددا به جمع پرسپولیسی ها اضافه شد و تا پایان دوران بازیگری خود در سال 89 در همین تیم حضور داشت، وی در دوره دوم حضور خود که در اوج دوران پختگی خود به سر می برد در 178 بازی برای پرسپولیسی ها بازی کرد و 29 بار موفق به گل زنی شد و در نهایت در سال 89 این هافبک همه کاره با 362 بازی باشگاهی و 61 گل زده به کار خود پایان داد.
کریم باقری

karim bagheri

karim bagheri

کریم باقری

کریم باقری

آقا کریم در تیم ملی

باقری برای اولین بار و زمانی 18 ساله بود و در تیم بزرگسالان تراکتورسازی توپ می زد به تیم ملی جوانان دعوت شد و بعد ها نیز توسط حسن حبیبی بازی در تیم ملی امید را تجربه کرد، تیمی خود را آماده المپیک آتلانتا می کرد اما در نهایت ناموفق بود، اما در تیم ملی بزرگسالان اولین باز زمانی که باقری در سال ابتدایی حضورش در کشاورز به سر می برد توسط علی پروین ملی پوش شد.

کریم باقری در تیم ملی

اولین حضور وی در تیم ملی جام اکو در تهران بود و اولین بازی او در برابر تیم ملی پاکستان انجام شد، مسابقاتی که با قهرمانی تیم ملی ایران به پایان رسید.

کریم باقری و قهرمانی تیم ملی

وی پس از نقل مکان از دفاع به هافبک یکی از پایه های ثابت تیم ملی بود، مقدماتی جام جهانی آمریکا یکی از آن تیم هایی بود که باقری هر از گاهی در آن به میدان می رفت، تیمی که ناموفق بود و نتوانست به جام جهانی راه پیدا کند.

کریم باقری در تیم ملی

تیم ملی استانکو برای بازی های آسیایی هیروشیما نیز که تیمی ناکام بود بازهم بازی های کریم باقری در تیم ملی را افزایش داد، او این روزها خود را به عنوان بازیکنی سطح بالا معرفی کرده بود اما هنوز آن اتفاقی که باید، برای او نیفتاده بود.

کریم باقری در تیم ملی

اما تیم ملی در دوران محمد مایلی کهن، سورپرایز ویژه ای بود که توانست در دوره اول بازیکنانی همچون علی دایی، کریم باقری و در دوره دوم مهدی مهدوی کیا و خداداد عزیزی را به جایی که می خواهند برسانند. بازی های این تیم در مقدماتی جام ملت های آسیا در برابر تیم های عمان، نپال و سریلانکا و بعد از مرحله نهایی جام ملت های آسیا در امارات کریم باقری را به همراه موج جدیدی از بازیکنان به فوتبال آسیا معرفی کرد.

کریم باقری در تیم ملی

بعد از آن بازی ها و حضور در جام مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه،دوره ای فوتبال ایران بود که در اذهان عمومی ماندگار شد، اتفاقاتی که آنقدر پایین و بالا داشت تا مردم غیرفوتبالی ایران را نیز درگیر خود کند و در نهایت با نبرد ماندگار ملبورن و حضور در فرانسه به پایان برسد. گلزنی های او در بازی های مقدماتی که از او به عنوان بهترین هافبک گلزن فوتبال دنیا ساخته بود و سپس گل اول در برابر استرالیا اتفاقات ماندگاری در زندگی کریم بود که در نهایت حضور او در آلمان را منجر شد.

کریم باقری در تیم ملی

وی از ناکامی تیم ملی در جام ملت های آسیا لبنان و همینطور ناکامی در مقدماتی جام جهانی 2002 و در سال 80 از فوتبال ملی خداحافظی کرد، هرچند هیچگاه کسی نفهمید دلیل خداحافظی وی در سن 28 سالگی چه بود اما او از تیم ملی رفت تا در نهایت در زمان مربیگری علی دایی برای بازی های معدودی به تیم ملی برگردد و اتفاقات مثمر ثمر نیز واقع شود.

کریم باقری

او سرانجام در مهرماه سال 89 و با حضور در بازی برابر برزیل از تیم ملی فوتبال برای همیشه خداحاظی کرد.

کریم باقری در تیم ملی

کریم باقری در تیم ملی

رابطه خوب آذری ها با هم

کریم باقری از دیرباز با علی دایی رابطه خوبی داشت، دعوت یک زمان به تیم ملی، حضور هم زمان در پرسپولیس، حضور در آلمان و در یک تیم و بازی های ملی باعث شد تا این دو همیشه از ارتباط مناسبی بهره مند باشند، هرچند در اولین دوره مربیگری علی دایی در تیم پرسپولیس وی از نیمکت این تیم بلند شد و همان زمان شایعه اختلاف وی با دایی سرزبان ها افتاد اما ارتباط این دو برخلاف این شایعات بود.

کریم باقری و علی دایی

کریم باقری و علی دایی

کریم باقری و علی دایی

البته ارتباط باقری با سایر بازیکنان به دلیل نوع رفتارهای خود همیشه مناسب بود چرا که روحیه مدیریت گونه وی باعث ایجاد رابطه ای منطقی می شد.

کریم باقری

سه گل ماندگار آقا کریم

گل اول تیم ملی در دیدار برگشت در برابر استرالیا:

که هواداران فوتبال ایرانی که به تماشای ادامه آن بازی کرد ضربه آقا کریم بود، او پاس خداداد را به سرعت وارد دروازه مارک بوسنیچ کرد.

کریم باقری و گل های ملی

کریم باقری و گل های ملی

شوت استثنایی به کره ای ها:

 آقا کریم وقتی چند متری وارد زمین کره جنوبی شد شوت استثنایی خود را روانه دروازه کره ای ها کرد و دیدنی ترین گل رقابت ها را به ثمر رساند، البته تیم ملی نتوانست از سد کره ای ها در بازی یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا در لبنان بگذرد اما این گل دیدنی دستاورد تیم ملی از آن بازی بود.

کریم باقری و گل های ملی

گل دقایق پایانی دربی 68:

 آقا کریم بازهم در زمین حریف پا به توپ شد، او پاس هوارملا محمد را از فاصله ٣٠ متری وارد دروازه طالب لو کرد تا سرخ پوشان برنده آن بازی شوند.

کریم باقری و گل دربی

کریم باقری و گل دربی

عصبانیت آقا کریم، هرچند سال نوری یکبار

آقا کریم اصولا اهل عصبانیت نیست اما وقتی عصبانی شد دیگر اتفاقات عجیب و غریبی می افتد.

بازی ایران و قطر در مقدماتی جام جهانی فرانسه و اتفاقات ناگوار آن بازی هنوز از یاد فوتبالدوستان ایرانی پاک نشده، هنوز کسی متوجه نشد آقاکریم چرا آنقدر عصبانی بود و در نهایت از بازی اخراج شد.

در هیجان بالای دربی مدافع و دروازه بان سرخ پوشان با یکدیگر درگیر شدند، آقا کریم که کاپتانی پرسپولیسی ها را برعهده داشت در این لحظه با عصبانیتی مثال زدنی، با حرکتی منحصر به فرد مدافع وقت پرسپولیسی ها را آرام و البته هدایت کرد تا حساسیت بالای آن لحظات در این تیم فروکش کند.

کریم باقری و عصبانیت

تشر به بازیکن سرپیچ، در یکی از بازی های پرسپولیس، آقا کریم تشر محکمی به پیام صادقیان زد، تشری که باعث شد خیلی ها متوجه شوند آقا کریم عصبانی شد، عصبانیتی که ممکن بود اتفاقات بدتری را برای صادقیان به وجود بیاورد.

کریم باقری و عصبانیت

در دیدار جام حذفی، کاپیتان پیکانی ها در صحنه ای لب خط لحظه ای با آقا کریم درگیر شد، درگیری که باعث به جوش آمدن خون مربی سرخ ها شد، البته وی فردای آن روز عذرخواهی کرد، عذرخواهی که مطمئنا به محبوبیت آقا کریم افزود.

کریم باقری و عصبانیت

دست به خیری آقا کریم

مربی فعلی پرسپولیسی ها به دور از اذهان عمومی همیشه دست خیر هم داشته است، وی بارها این اتفاق را تکرار کرد  و از آن جمله می توان به دوره افتادن وی در بازار برای جمع کردن پول جهت زلزله زدگان ورزقان اشاره کرد.

کریم باقری و کار های خیر

کریم باقری و کارهای خیر

پایان متن

مطالب مرتبط

تظرات ارسال شده

کد امنیتی رفرش