[RB:Blog_And_Post_Title]

::: در حال بارگیری لطفا صبر کنید :::

[RB:Blog_Title]

زمان جاری : سه شنبه 27 آذر 1397 - 7:07 بعد از ظهر
نام کاربری : پسورد : یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردم
راز ماندگاری حافظ
تعداد بازدید : 47
saraamini آفلاینارسال‌ها : 36
عضویت: 25 /7 /1396
راز ماندگاری حافظ
راستی این سئوال همیشه مطرح است كه چرا فال حافظ این چنین در قلب، روح و جان مردم نفوذ كرده است؟ و به قول خودش: «این چنین با همه در ساخته‌ای یعنی چه؟»
حافظ از بزرگ‌ترین سخنوران تاریخ امروز تا اکنون ایران‌زمین است كه به جرأت می‌توان گفت دیوان وی پس از قرآن، پرمخاطب و پرتیراژترین دفتر شعر و ادب و كتاب مردم ایران است. امروز پس از ششصد سال كه از خلق این اثر می‌گذرد، هر روز حرف، سخن و اندیشه‌ای تازه برای همگان دارد. از نگاه ارتباطی، دو ركن مهم و اساسی در علم ارتباطات، مخاطب و دیگری پیام است.
راز ماندگاری، تأثیرگذاری، تازگی كلام فال حافظ نیز در همین دو نكته نهفته است:
فال حافظ با معنی و تفسیر کامل اولاً، مخاطب در شعر حافظ بسیار گسترده و متنوع است كه دیگر كتابهای ادبی چنین ویژگی منحصر به فردی ندارند.‏ پیامی و كلامی دارد، روی سخن او با همگان است، دعوتنامه حافظ برای همه انسانها از هر نژاد، رنگ و مذهب است. همه افراد متفاوت و بعضاً متناقض آن را می‌خوانند و جالب آنكه تعابیر متضادی هم از آن در پاره‌ای موارد می‌كنند. به همین دلیل مرور زمان آن را دچار كهنگی نكرده است.
ثانیاً، پیام در كلام و شعر حافظ بسیار متنوع و وسیع و در عین حال ساده، چندوجهی و همه‌فهم است. برخلاف نظریه برخی تئوری‌پردازان و تعدادی از علاقمندان كه تصور می‌كنند وجوه شاعری حافظ بر اندیشه‌های او برتری دارد، حافظ اندیشمندی متفكر و دارای اندیشه‌ها و افكاری قابل بحث و مهم در همه ابعاد زندگی بشر است. دیوان فال حافظ فقط دیوان شعر نیست و وجوه مختلفی از مهم‌ترین مسائل زندگی و حیات و اجتماعی بشر را در خود جای داده است.
شنبه 27 آبان 1396 - 10:53
وب کاربر ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


moisrex